צ'ק פרייליך, בטחון ישראל, יחסי חוץ, ישראל ואיראן, הרצאות, ספרים

"פרייליך מציע תפיסת בטחון לאומי חדשה, שתהווה בסיס לשיח ציבורי ומקצועי שנים רבות."
השר לשעבר דן מרידור
"אוצר בלום של מידע ותובנות מקוריות […] כולל מידע רב חשיבות שטרם פורסם ושמעניק לספר חשיבות מיוחדת במינה. פרייליך מציג בפני הקורא מצפן ייחודי לעתיד. "
אפרים הלוי, לשעבר ראש המוסד 
"הניתוח המעמיק והעדכני ביותר של תפיסת הבטחון הישראלית. ספר חשוב ומומלץ ביותר. "
אלוף (מיל') עידו נחושתן, לשעבר מפקד חיל האוויר 
"ספר חשוב. ראוי שיקראו אותו כל המתעניינים בעתידה של ישראל וכן מנהיגיה."
דניס רוס, לשעבר השליח המיוחד של נשיא ארצות הברית 

ספרים על בטחון ישראל ויחסי החוץ

סרטונים על בטחון ישראל, ישראל-איראן, יחסי ארצות הברית-ישראל

ישראל ואיראן

תכנית הגרעין האיראנית מהווה האיום החמור ביותר על ישראל כיום והאיום הקיומי הפוטנציאלי היחיד. אולם, בטווח המיידי, וכל עוד איראן לא תתגרען, מציב מאגר הרקטות האדיר שהיא סיפקה לחיזבאללה, ובמיוחד הרקטות המדוייקות, האיום המרכזי. רקטות אלו מסוגלות לפגוע בכל אתר צבאי, ממשלתי, תשתיתי ואזרחי בישראל ולגרום פגיעה חסרת תקדים בעורף האזרחי ובתפקוד צה"ל. לכך, יש להוסיף את מאמצי איראן להקים כח צבאי קבוע משלה בסוריה, כמו גם של חיזבאללה, ולפרוס בעיראק ובתימן טילים בליסטיים וטילי שיוט המסוגלים לפגוע בישראל. איראן חצתה את הסף הטכנולוגי הגרעיני כבר לפני למעלה מעשור ורק החלטה מדינית מונעת ממנה כיום להשלים את תהליך הפיתוח הנדרש כדי להגיע ליכולת גרעינית מבצעית. משום כך, הופך הוויכוח סביב עתיד הסכם הגרעין לקריטי כל כך. בעוד שממשלת ישראל נוקטת עמדה שלילית מובהקת כלפי ההסכם והאפשרות להחייאתו, רבים ממומחי הבטחון בישראל, לרבות במערכת הבטחון, רואים בו בבחינת הרע במיעוטו: הסכם פגום אמנם, אך כזה שבסה"כ צפוי להביא לדחייה משמעותית בתכנית הגרעין ולאפשר התמקדות "בפשעיה" האחרים של איראן. בבסיס תכנית הגרעין האיראנית עומדים אינטרסים אסטרטגיים משמעותיים ומשום כך עוד צפויות לישראל-ואיראן שנות מאבק רבות סביב הנושא.

> המשך קריאה

בטחון ישראל

מאז הקמתה עומדים אתגרי הבטחון במרכז ההווי הישראלי. מלחמות ומבצעים צבאיים, טרור ורקטות, גרעין וכיום גם סייבר, ויחסי חוץ מורכבים. עם זאת, תפיסת הבטחון של ישראל היתה הצלחה גדולה וישראל הפכה למדינה יציבה וחזקה, שקיומה מובטח. באזור חלו תמורות מרחיקות לכת ששינו מיסוד את מצבה האסטרטגי. רוב מדינות ערב שרויות במשברים ארוכי טווח, שמחלישים אותן ואף מציבים סימני שאלה לגבי עתידן. איראן וחיזבאללה ממשיכות להוות האיומים העיקריים על ישראל, ובדרגת חומרה קטנה יותר, גם חמאס. איראן היא האוייבת המסוכנת ביותר שידענו ואף שביכולתנו להתגנונן מפניה, היא עלולה להיות היריבה הראשונה שהינה גדולה, חזקה, רחוקה ואף מתוחכמת מכדי שנוכל להביסה. איראן וחיזבאללה מבינות, שאין ביכולתן לנצח את ישראל במערכה אחת או אף מספר מערכות, והן פועלות לפיכך על בסיס אסטרטגיה צבאית ארוכת טווח, שנועדה להתיש את ישראל בהדרגה, עד להקרסתה. שלשה אתגרים עיקריים נוספים מאיימים כיום על בטחון ישראל: הסוגייה הפלסטינית, על היבטיה הבטחוניים והמדיניים, ואולי חמור מכך, הדמוגרפיים; עתיד היחסים המיוחדים עם ארה"ב, שהינם קריטיים לבטחוננו ומצויים כיום תחת לחצים חסרי תקדים; ואתגרי החוסן והלכידות החברתיים. עצמתה של ישראל מעניקה לה חלון הזדמנויות כיום להתמודד עם אתגרי הבטחון ולעצב את עתידה מעמדת כח.

> המשך קריאה

צ'ק פרייליך

דר' צ'ק (דוד) פרייליך  היה איש מערכת הבטחון למעלה מעשרים שנה וסגן ראש המטה לבטחון לאומי (מל"ל) בתפקידו האחרון. קודם למל"ל שימש חוקר בכיר לעניינים אסטרטגיים במשרד הבטחון, נציג במשלחת ישראל לאו"מ ובתפקידי מחקר מדיני ותכנון אסטרטגי בצה"ל .לאחר פרישתו משרות הציבורי חילק את זמנו במשך שנים רבות בין הוראה ומחקר באוניברסיטת תל אביב לבין ביה"ס ע"ש קנדי באוניברסיטת הרווארד וכיום אוניברסיטת קולומביה. פרייליך הוא מחברם של שלשה ספרים אקדמיים העוסקים במדיניות הבטחון הלאומי של ישראל – תפיסת הבטחון הלאומי של ישראל, קבלת החלטות בענייני חוץ ובטחון בישראל , וישראל ואיום הסייבר – והחל ספר חדש על מכלול היחסים הבטחוניים והאסטרטגיים עם ארה"ב. כן חיבר מגוון מאמרים אקדמיים ומחקרי מדיניות בנושאים אלה, כמו גם למעלה מ-170 מאמרי דעה. פרייליך מופיע תדיר בתקשורת ונחשב פרשן מקצועי, מאוזן וחסר פשרות וכן מרצה מרתק. פרייליך נולד בניו יורק ועלה ארצה בצעירותו. הוא בעל תואר מ.ס. מאוניברסיטת תל אביב, וכן מ.א. ודוקטורט מאוניברסיטת קולומביה. פרייליך היה חבר בהנהלות של התנועה לאיכות השלטון בישראל ומפקדים למען בטחון ישראל. הוא נשוי, אב לשניים ומתגורר בהוד השרון.

> המשך קריאה

© כל הזכויות שמורות לצ'ק פרייליך