ישראל ואיום הסייבר

הספר המקיף והמעמיק הראשון המציג את תהליך היערכותה של ישראל להתמודדות עם איום הסייבר וסיפור הפיכת "הסטארט אפ-ניישין" לאחת מחמש מעצמות הסייבר המובילות בעולם. הספר נועד הן לקוראים אשר זו להם חשיפה משמעותית ראשונה לאיום הסייבר והן למומחים בתחום המתעניינים בנסיון הישראלי הייחודי.

ישראל נתונה למתקפת סייבר אדירה מידי יום, מצד איראן, חיזבאללה וחמאס, כנראה רוסיה וסין, ולעיתים אף מבעלות ברית קרובות כגון ארצות הברית. אין כמעט מערכת ממוחשבת בישראל, אזרחית או צבאית, שלא היתה מושא לתקיפה. תקיפה מוצלחת במערכות, החשמל, התקשורת או התחבורה, עלולה לא רק לשתק את המשק הלאומי אלא לחשוף את ישראל לאיומם צבאיים קשים.

הספר מציג בהרחבה את האיום הניצב בפני ישראל, ואת מגוון המענים שגיבשה להתמודדות עימו.  בין השאר, בוחן הספר את המוסדות הממשלתיים שהקימה ישראל לשם כך, לרבות מערך הסייבר הלאומי, את "האקו-סיסטם" ותעשיית הסייבר שפיתחה, שנייה רק לזו של ארה"ב, וכן את התכניות החינוכיות שייסדה להכשרת כח האדם הטכנולוגי המיומן הדרוש, החל מבית הספר העממי ועד לאוניברסיטאות.

תשומת לב מיוחדת מוקדשת להתמודדות עם איום הסייבר במישור הצבאי, ההגנתי וההתקפי, ואת תורת הלחימה שפיתחה ישראל בתחום. בין השאר מתוארת תקיפת הסייבר הידועה, "סטאקסנט", שבוצעה כנראה בתאום עם ארה"ב ושהביאה להרס אלפי צנטרפוגות גרעיניות איראניות, בלא צורך בירי ולו כדור אחד.

© כל הזכויות שמורות לצ'ק פרייליך