יחסי ישראל ארצות הברית

 נושאי ההרצאות:

  • יחסי ארה"ב-ישראל: "היחסים המיוחדים" לנצח?
  • עתיד יחסי ארה"ב-ישראל: העננים שבאופק
  • אייפא"ק, ג'יי-סטריט וג'יי-דייט: יחסי ארה"ב-ישראל לאן?

 

מערכת היחסים בין ישראל למעצמת-העל האמריקאית האדירה היא חסרת תקדים. ישראל זכתה בסיוע חוץ אמריקאי רב יותר מכל מדינה אחרת מאז מלה"ע השנייה. במישור הצבאי כוללים היחסים דיאלוגים, תכנון ושת"פ אסטרטגיים, תרגילים צבאיים משותפים, פיתוח אמצעי לחימה, חילופי מודיעין, לוחמה משותפת בטרור ובתפוצת נשק לא-קונבנציונלי, ועוד.

במישור המדיני מילאה ארה"ב תפקיד קריטי במו"מ עם מצרים וירדן שהניב הסכמי השלום העומדים בבסיס בטחונה הלאומי של ישראל, כמו גם ההסכמים עם האמירויות ובחריין. ארה"ב פרסה מטריית מגן דיפלומטית מעל ליכולות האסטרטגיות המיוחסות לישראל, שהיא לא פחות מקריטית למדיניות החוץ ולבטחונה הלאומי של ישראל, ותמיכתה במועצת הבטחון ובגופים בינ"ל נוספים מונעת הטלת סנקציות גורפות על ישראל מזה עשורים ופגיעה חמורה בקשרי החוץ שלה. ארה"ב גם שיחקה תפקיד מרכזי בתהליך הפיכת המשק הישראלי לכלכלת שוק מודרנית ודינמית, ולמרכז היי-טק עולמי. ביחסי החוץ של ישראל אין סוגייה חשובה ממערכת היחסים עם ארה"ב.

הצטרפו אלי לשיחה מרתקת לגבי סיפור מיוחד המוכר בקווים כליים לכולם, אך שמעטים מכירים ומבינים לעומקו. ההרצאה תציג בפירוט את המהות והייחודש ביחסי ישראל ארצות הברית, המכונים  "היחסים המיוחדים". כן יעלו לדיון ארבע שאלות קריטיות לבטחון הלאומי של ישראל: האם מחיר הברית הנפלאה עם ארה"ב אינו אבדן חופש הפעולה הישראלי; האם ישראל כלל יכולה להתקיים כיום ללא ארה"ב; לאן מועדות פני היחסים; ומה ניתן לעשות כדי לבצרם לטווח הארוך, נוכח השנויים בדמוגרפיה האמריקאית, כמו גם מדיניות ישראל, שפוגעת בשיטתיות בבסיס היחסים.

 

 

למידע נוסף ולהזמנת הרצאה הקליקו על הכפתור למטה.

© כל הזכויות שמורות לצ'ק פרייליך